Podczas Campo Bosco 2017 wszystkie warsztaty trwają 1.5 godziny. Warsztaty będą rozpoczynały się o godzinie 15.00 i 17.00. Każdy uczestnik powinien wybrać 2 rodzaje zajęć w których weźmie udział.

 1. Warsztaty teatralne – Mariusz Kozubek (15 osób)

Warsztaty teatralne koncentrujące się głównie na interakcji i improwizacji. Zajęcia rozwijające umiejętności współpracy ze scenicznym partnerem, przełamywania barier, otwierania się na innych, dawania siebie innym – i twórczego czerpania od innych. Improwizacja na zadany temat, kreatywne budowanie opowieści, rozwijanie umiejętności, konstruowanie historii.

 1. Ruch sceniczny – Anna Maszewska (15 osób)

Zajęcia dla wszystkich którzy chcą poznać możliwości swojego ciała i świadomie poprowadzić je przez przestrzeń sceniczną.

Próba zmierzenia się z sobą samym i drzemiącej w nas, od zarania dziejów, potrzebie ruchu, działania i zmiany. To możliwość odnalezienia własnego indywidualnego ruchu, który charakteryzuje Twoje ciało i osobowość.

Świadoma relacja ciała i umysłu daje możliwość stworzenia na scenie prawdziwych i fascynujących kreacji. Słuchanie zaś swojego ciała i rozpoznawanie jego potrzeb ułatwia funkcjonowanie w codziennym życiu.

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich gotowych na odrobinę wysiłku.

Weźcie ze sobą wygodny sportowy strój oraz bądźcie gotowi na prace na bosaka.

 1. Śpiewam tak jak mówię - warsztaty wokalne – Monika Giergiel (12 osób)

"Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy."

Podczas warsztatów zapoznasz się z ćwiczeniami emisyjnymi, które pomogą przygotować Twój głos do śpiewania bez wysiłku. Dowiesz się w jaki sposób wykorzystać je podczas wykonywania utworu oraz jak pracować nad trudnymi wokalnie partiami.

Warsztaty poprowadzi Monika Giergiel, studentka wokalistyki jazzowej AM w Katowicach, aktualnie udzielająca się w krakowskich projektach muzycznych m.in: DeocentriCity, Soul'n Voices, Chór Solnego Uwielbienia

 1. Gospel – Sebastian Kuchciak (20 osób)

Gospel to muzyka duszy. Potrafi dotykać, przemieniać, przywraca nadzieję, a przede wszystkim wyzwala pokłady niesamowitej pozytywnej energii. Dlaczego?

Na warsztatach poznacie utwory gospel, będziecie śpiewać w harmoniach wielogłosowych i zobaczycie jak można modlić się za pomocą śpiewu.

 1. Animacja muzyczna – Marta Tomczuk (15 osób)

Grasz? Śpiewasz? A może do tej pory śpiewałaś/eś wyłącznie pod prysznicem i nadszedł czas, aby podzielić się swoim darem z innymi?

Animacja muzyczna to bardzo ważny element animacji salezjańskiej. Muzyka wyzwala w nas pozytywne emocje, radość i refleksje. Kto śpiewa i gra modli się podwójnie!

Podczas warsztatu nauczysz się jak skutecznie zarażać ludzi muzyką, być może poznasz nowe piosenki i podszkolisz swój warsztat muzyczny. Jeżeli grasz na instrumencie, koniecznie zabierz go ze sobą.

 1. "Rytm a uwielbienie" - warsztaty perkusyjne – Łukasz Giergiel (12 osób)

W trakcie warsztatów będziesz mógł poznać sztukę akompaniamentu perkusyjnego, rodzaje oraz środki jakim można operować na instrumentach perkusyjnych podczas uwielbienia. Oprócz prezentacji będzie też chwila na zapoznanie się z instrumentami i naukę praktyczną.

Warsztaty poprowadzi Łukasz Giergiel, perkusista grający muzykę uwielbieniową oraz gospelową współpracujący na stałe z krakowskimi chórami KGC, Soul'N'Voices, Joyful Voice.

 1. Warsztaty bębniarskie – Tomasz Posiadała (10 osób)

Warsztaty bębniarskie dla początkujących będą miały na celu naukę podstaw grania na bębnach typu djembe i komponowania ich z innymi instrumentami. Podczas zajęć nauczymy się podstawowych technik grania na bębnach, następnie nauczymy się kilku rytmów i synchronizowania ich w etniczną całość. Wspólnie stworzymy ciekawy etniczny utwór, który z każdą kolejną minutą może wyewoluować w coś... absolutnie naszego :) Jeśli odnajdujesz się w tańcu to znaczy, że masz poczucie rytmu i warto spróbować gry na instrumentach perkusyjnych. W przypadku wolnego czasu i dostępnych instrumentalistów możliwe również w90arsztaty współpracy z innego typu instrumentami. Organizator zapewni ograniczoną liczbę dodatkowych instrumentów, więc jeśli posiadasz swój własny bęben, shakere, lub inne ciekawe instrumenty pekrusyjne warto je zabrać ze sobą. Warsztaty poprowadzi Tomasz Posiadała, bębniarz z kilkunastoletnim doświadczeniem.

 1. Hip Hop – Gabriela Mikołajczuk

"CHWALCIE GO BĘBNEM I TAŃCEM!" (Ps 150,4) - Właśnie to będziemy robić na tych warsztatach. Taniec jest najlepszym sposobem na wyrażenie swoich emocji i uczuć. :)

Dodatkowo poprzez łączenie improwizacji oraz nowych umiejętności ruchowych i tanecznych uczestnicy warsztatów będą pracowali nad odkrywaniem własnej kreatywności i wyobraźni. Poznają swoje ciało i zbadają jego wszelkie możliwości. Zajęcia rozwinął nasz umysł oraz nauczą koordynacji, harmonii i precyzji ruchu. Wczujemy się w klimat muzyki hip-hop/pop i będziemy się przy niej doskonale bawić. Panująca atmosfera wprowadzi nas w pozytywny nastrój i przysporzy chęci do dalszego rozwoju.

 1. Dancehall dla kobiet - Karolina Malinowska (15 osób)

Warsztat wprowadza w technikę Dancehallu. Co to jest? Dancehall to taniec, muzyka oraz cała kultura, która pochodzi ze słoneczniej Jamajki. Zajęcia te rzeźbią i wzmacniają mięśnie poszczególnych partii ciała, rozwijają siłę, gibkość, uczą poczucia rytmu, ‘feelingu’ jamajskiego, płynności ruchów oraz świadomej pracy nad ciałem i umysłem. Dynamiczne i żywiołowe tempo zajęć pozwala oderwać się nieco od rzeczywistości. Jeśli zawsze intrygował Cię ten styl tańca to gorąco zapraszam do wspólnej zabawy! Gwarantuję pozytywną energię, świetną muzykę, ciepłą atmosferę i ogromną dawkę endorfin!

 1. Concept art – projektowanie postaci – Alicja Skurzyńska (20 osób)

Krótki kurs dla tych, którzy chcą nauczyć się rysować lub doskonalić swoje umiejętności. Zaczynając od podstawowych technik rysunku przejdziemy do projektowania grafiki koncepcyjnej postaci. Kilka porad jak zachować proporcje ciała ludzkiego, czym są skróty perspektywiczne, jak posługiwać się światłocieniem i skąd czerpać inspiracje. O tym jak przelać na kartkę naszego bohatera i nadać mu charakter za pomocą ołówka.

W ramach możliwości proszę wziąć ze sobą podstawowe przybory (ołówki, gumki do ścierania) i lusterka.

 1. HaSZ, czyli sztuka dla każdego – Maria Głowienka (15 osób)

Czy na pewno wiesz, na co patrzysz? Ile z tego rozumiesz? Historia sztuki nie musi być nudna. To lista skandali i prób przeciwstawiania się światu. Może warto spojrzeć na nie wprawnym okiem i dowiedzieć się co nam chcą przekazać, "co autor miał na myśli". Na tych warsztatach dowiesz się, jak szukać ukrytych znaczeń, jak odczytywać znaki i symbole i niczym Sherlock Holmes dojść do prawdy, wiedzieć więcej i widzieć głębiej. Nie tylko wybitne umysły mogą posiąść tą wiedzę ;)

 1. Malowanie światłem – Gosia Pertkiewicz (15 osób)

Zaciemnione pomieszczenia w powietrzu czuć wilgoć, błyskają światła, słychać spust migawki... Brzmi jak początek dobrej historia prawda? Ale to nie film ani książka bo tak właśnie zapowiada się nasza zabawa z malowaniem światłem lub light paintingiem - jak kto woli. A jest to nic innego jak tworzenie zdjęć w dość nietypowych warunkach! Nie będą to pejzaże ani portrety a wszystko to co stworzymy dzięki naszej wyobraźni przy pomocy światła. Zabierz ze sobą lustrzankę i przedmiot dający światło /latarkę, światełka chemiczne, światełka od roweru.../

Jeśli nie masz sprzętu, a też chcesz się dobrze bawić, również jesteś mile widziany! :)

 1. Pierwsza Pomoc – Katarzyna Bekisz (15 osób)

Ktoś przy Tobie zasłabł? Kolega się poparzył? Koleżanka zraniła? A może byłeś świadkiem wypadku? Wpadłeś w panikę, nie wiedziałeś co zrobić? Podczas tych kilku godzin spróbujemy dać odpowiedź na najważniejsze pytanie: co zrobić, zanim przyjedzie pomoc. W ramach kursu teoria i praktyka. Wszystko w przyjaznej i wesołej atmosferze. I Ty możesz zostać czyimś bohaterem!

 1. Warsztaty cukiernictwa – Anna Galicka (10 osób)

Trochę cukru, trochę fit! Czekolada i warzywa!

Jak zrobić profesjonalny deser, co zrobić żeby pobudzić zmysły a przy tym wszystkim zrobić coś z niczego? Z miłości do słodkości oraz pasji pokaże Wam to Ania. Włączymy kreatywność i sprawimy żeby smak był dopełnieniem efektu wizualnego!

 1. Dziennikarstwo – Michał Piasecki (15 osób)

Czym dziennikarstwo różni się od publicystyki, pisania pamiętnika na blogu i nagrywania filmików ze słodkimi kotkami na FB? Czy jeśli lubię pisać opowiadania i czytać książki, to znaczy, że mogę być dziennikarzem? Czy fotorelacja z mojego życia na Instagramie to już reportaż?

Czy Pani redaktorka jest jednocześnie Panią dziennikarką, a Pan prezenter Panem reporterem? Trudniej jest być dziennikarzem prasowym, radiowym czy telewizyjnym? Czy tabloidy są złe? Jak się robi wywiad z gwiazdą, a jak z politykiem? Co to jest stand-up, lid, dżingiel?

Sprawdzimy, co nas najbardziej stresuje w mówieniu o sobie. Pouczymy się też, jak sobie z tym stresem radzić. Porozmawiamy o tym, dlaczego w ogóle trzeba „mówić o sobie” oraz co warto powiedzieć, a co lepiej przemilczeć i dlaczego jest to świetne ćwiczenie dziennikarskie.

Poszukamy newsów. Tych prawdziwych i tych „fejkowych”. Nauczymy się jak je tworzyć (te prawdziwe) i jak ich unikać (tych fałszywych). Pooglądamy serwisy informacyjne i poszukamy manipulacji. Zajrzymy na Twittera i prześledzimy „mapę polskich mediów”. Stworzymy wreszcie własnego newsa i sprawdzimy, kogo mógłby zainteresować.

Nauczymy się, jak się robi wywiad (biały i czarny). Sprawdzimy z kim warto, a z kim zupełnie nie warto rozmawiać? Poćwiczymy takie formy jak sonda, rozmowa, wywiad poszerzony etc. Zrobimy wywiad z Jarosławem Kaczyńskim, Zenkiem Martyniukiem i Panem Władkiem spod Żabki.

 1. Public speaking – Mateusz Jabłonowski (20 osób)

PUBLIC SPEAKING – czyli o autoprezentacji i komunikacji interpersonalnej słów kilka.

Z wystąpieniami publicznymi styczność masz bardzo często – mimo że zazwyczaj możesz sobie nie zdawać z tego sprawy – nawet ustna matura czy egzamin na studiach to publiczne wystąpienie!

Ważną kwestią jest nauczyć się, jak prawidłowo tym kierować – to w jaki sposób przemawiasz to Twoja najlepsza wizytówka. Warsztat ma na celu zapoznanie Cię z dwoma głównymi obszarami, które składają się na popularny temat public speaking'u – autoprezentacją i komunikacją interpersonalną. Gwarantuję Ci, że wiedzę którą otrzymasz na warsztacie, będziesz mógł wykorzystywać na co dzień.

Co różni kobiety od mężczyzn w komunikacji? Jak rozmawiać z kobietami, a jak z mężczyznami? Jak radzić sobie ze stresem podczas przemówień? Jak mówić, żeby być rozumianym? Co to jest mowa ciała i dlaczego ma duże znaczenie w naszym funkcjonowaniu? Jakich gestów używać a jakich nie podczas przemówień czy wystąpień? Dlaczego nasze źrenice powiększają się i zmniejszają podczas rozmowy?

Tego, oraz wiele innych ciekawostek i nowinek dowiesz się na tym warsztacie! Wymagania uczestnictwa: dystans do siebie!

 1. Ku własnym wyborom – warsztaty z zakresu rozwoju osobistego – Ewelina i Jakub Kamińscy (15 osób)

Kim jestem? Kim chcę być? Jakim chcę być? Jeśli stawiasz sobie te pytania, zapraszamy Cię drogi Campowiczu na warsztaty, które pomogą Ci w dokonywaniu trudnych życiowych wyborów. Będziesz miał okazję nazwać przeszkody, na które trafiasz w podejmowaniu decyzji, a potem spróbujemy znaleźć pomysły, jak je pokonać. Dowiesz się jak właściwie podjąć decyzję. Uzyskasz informacje skąd biorą się efekty złej decyzji i poznasz wszystkie czynniki niezbędne do podjęcia tej dobrej. Na koniec porozmawiamy chwilę o tym, jakich wyborów już dokonałeś, a jakie kroki zamierzasz podjąć w kontekście samodzielnego, opartego na własnych potrzebach, planowania kariery edukacyjno-zawodowej.

 1. Rozwiązywanie konfliktów – Karolina Piasecka (12 osób)

Co to jest konflikt i jakie są jego etapy? Jaka jest różnica między kompromisem a porozumieniem i czym jest mediacja? Jakie są zadania mediatora i jak tworzy się jego plan pracy? Jak być mediatorem i doprowadzić do porozumienia? Jak ja radzę sobie z konfliktem? Na warsztatach odpowiemy sobie na te wszystkie pytania i spróbujemy własnych sił na konfliktowym „polu walki”.

 1. Genealogia dla każdego – Tomasz Jedynak (20 osób)

Genealogia jest nauką, która odpowiada na pytania, typu: "Skąd pochodzi moje nazwisko?", "Kim byli moi przodkowie?", czy "Kim jest dla mnie ciotka, którą pierwszy raz widziałem na ostatnim weselu?". W swoich poszukiwaniach możesz znaleźć przodków żyjących nawet w XVII wieku, nie ruszając się z domu!

Uczestnicy warsztatów zostaną zapoznani ze sposobami zbierania i porządkowania informacji o krewnych, nauczą się, krok po kroku, jak szukać i odczytywać metryki chrztu, ślubu i zgonu, rozwiążą genealogiczną zagadkę, a przy odrobinie szczęścia będą mieli możliwość znalezienia swoich przodków.

 1. Między nami jest napięcie… czy płynie prąd ?” Warsztaty z podstaw elektrotechniki – Szymon Piasecki, Michał Rolak (25 osób)

Jeżeli boisz się prądu i nie masz pojęcia o co chodzi z tym całym napięciem, do tego jeszcze stałym albo zmiennym - to warsztaty mogą być dla Ciebie. Podczas zajęć warsztatowych spróbujemy zrozumieć, pomierzyć i zobaczyć co to prąd a co napięcie, wykorzystując w tym celu specjalistyczną aparaturę rzadko dostępną zwykłym śmiertelnikom. Udział w warsztatach pozwoli Ci osiągnąć pierwszy stopień wtajemniczenia w sekretną wiedzę elektryków, a może będzie zachętą do dalszego odkrywania niezgłębionych tajników elektryczności.

 1. Duchowość sportu – x. Marcin Koncewicz SDB (25 osób)

Czy religia i sport mogą mieć ze sobą coś wspólnego? Czy chrześcijanin powinien uprawiać sport? A jeśli tak, to dlaczego? Czy duch rywalizacji i nienawiść do przeciwnika to grzech? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć wspólnie w ramach warsztatów zatytułowanych „Duchowość sportu”. Katolik gra fair play! Dowiedz się dlaczego 

 1. Spinning – Bartosz Matusiak (15 osób)

Program zajęć grupowych na rowerach stacjonarnych na bazie doświadczeń treningu kolarskiego. Zajęcia w grupie bez współzawodnictwa i presji, ale za to z muzyką, silną motywacją i opieką profesjonalnego instruktora. Pomysł szybko znalazł swoich entuzjastów. Dzisiaj dyscyplina ta łączy ludzi w każdym wieku i na każdym poziomie kondycji fizycznej. I zawsze daje mnóstwo satysfakcji. Sprawdź sam 

 1. Savoir vivre na siłowni – Patryk Kowalski (15 osób)

Czy uprawianie sportów sylwetkowych może nieść ze sobą zagrożenia duchowe? Jak rozsądnie podchodzić do sprawy? Po rozgrzewce nauczymy się przysiadu, powyciskamy na ławce, będziemy uczyć się mobilizować i oddychać. Pomyślimy o prawidłowym, indywidualnym planie treningowym i dostosowanych do niego ćwiczeniach głównych i pomocniczych.

 1. Brazylijskie jiu jitsu – Piotr Szczeciński (30 osób)

Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ) to świetna forma aktywnego spędzania czasu. Jest sportem łączącym rozwój fizyczny i umysłowy. Trening na wszystkich poziomach zaawansowania zawiera ćwiczenia ogólnorozwojowe wpływające na rozwój siły fizycznej, szybkości, elastyczności i wytrzymałości. Ponadto, nie bez powodu BJJ często nazywa się „szachami na macie”, ponieważ zastosowanie określonych technik wymaga myślenia, przewidywania ruchów przeciwnika i odpowiednio szybkiego reagowania na jego ruchy. Na zajęciach brazylijskiego jiujitsu będziemy się zajmować podstawowymi pozycjami i technikami takimi jak:

- wejście w nogi, obalenie.

- z pozycji gardy motylej – przetoczenie, dźwignia prosta na staw łokciowy (balacha), dźwignia na staw barkowy (kimura)

- wykorzystanie technik bjj do samoobrony – uwolnienie z trzymania za kurtkę, uwolnienie z trzymania za szyję, jak wstać i obronić się w parterze.

Jeśli nie miałeś jeszcze do czynienia z bjj, ale także jeśli interesujesz się i trenujesz inne sporty walki to jest to najlepsza okazja do zgłębienia tego sportu! Zapraszam!